Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 1

Niemiecka spółka cywilna (GbR, zwana też często BGB- Gesellschaft) to jedna ze spółek osobowych. Tworzą ją zgodnie z przepisami prawa niemieckiego co najmniej 2 osoby (fizyczne lub prawne). Osoby te zobowiązują się wzajemnie w umowie do osiągnięcia określonego w umowie celu, w określony przez nie sposób.

Cel ten nie może jednak być niezgodny z prawem (np. napad na bank). Jak pokazują przykłady, wspólny cel, do którego osiągnięcia dążą strony, nie musi mieć charakteru zawodowego. Istnieją przecież spółki osób wykonujących wolne zawody, przedsiębiorców budowlanych, wspólnot mieszkaniowych etc.

Do powstania spółki prowadzi umowa. Nie ma jednak wymagań formalnych co do sposobu jej zawarcia- może więc być to forma pisemna, ustna, a także sposób dorozumiany. Umowa ta może jednak wymagać nawet aktu notarialnego, jeśli wniesiona do spółki miałaby być nieruchomość.

Do dokonywania czynności prawnych w imieniu spółki uprawnieni są wszyscy jej członkowie, chyba że co innego postanawia umowa.

Niemiecka ustawa stanowi, że odstąpienie członka od umowy, czy też śmierć jednego z nich prowadzą co do zasady do rozwiązania spółki. Może jednak stać się inaczej, jeśli umowa zawiera tzw. Fortsetzungsklausel, czyli przewiduje skutki inne niż ustawowe.

Zgodnie z orzeczeniem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (BGH) spółka cywilna, jeśli jako taka występuje na zewnątrz, ma częściową zdolność prawną. Może więc być stroną w procesie (może pozywać oraz być pozywana).

GbR może być właścicielem nieruchomości. Konieczny do tego jest m.in. wpis wszystkich jej członków do księgi wieczystej, ale ostatnio (wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego [BGH] z 2008r.) uznaje się również, że do księgi wieczystej wpisana może być również spółka jako taka.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej: Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 3Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz. 2.,Niemieckie prawo umówEgzekucja z wierzytelności, Wymagania formalne umów – FormerfordernisseProces cywilny w Niemczech,Kontrola klauzul umowy w prawie niemieckimZdolność do czynności prawnychOgólne warunki umów,Prawo pierwokupu – Vorkaufsrecht.

Reklamy

6 Responses to Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 1

  1. […] się więcej: Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 1, Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2, , Rękojmia […]

  2. […] się więcej: Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1, Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2, Spółka cywilna w […]

  3. […] się więcej: Prokura w Niemczech – cz.2., Spółka jawna – cz. 1., Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1,Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2,Spółka cywilna w […]

  4. […] się więcej: Prokura w Niemczech – cz.1., Spółka jawna – cz. 1., Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1, Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2, Spółka cywilna w […]

  5. […] się więcej: Spółka jawna w Niemczech,  Spółka jawna – cz. 2., Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1, Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2, Spółka cywilna w […]

  6. […] Likwidacja spółki jawnej – cz.2., Spółka jawna w Niemczech, Spółka jawna – cz. 2., Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1, Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2, Spółka cywilna w […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: